Lienzer Dolomiten (Osttirol IV)

Menší lyžařské areály jsou pak k nalezení přímo u největšího zdejšího města s názvem Lienz. V propagačních materiálech o Východním Tyrolsku jsou tyto dva skiareály obvykle označovány souhrnným názvem Lienzer Dolomiten.

Zettersfeld

Ten větší leží severně od města Lienz a nese název Zettersfeld. Ze severního okraje Lienzu tady kabinová lanovka Zettersfeldbahn vyveze lyžaře do nadmořské výšky 1.800 metrů, kde se těsně nad hranicí lesa nachází horní stanice lanovky. Odtud pak mohou lyžaři pokračovat dále, směrem k vrcholu Schoberköpfl. Ten leží v nadmořské výšce 2.278 metrů. Vrcholová stanice pohodlné sedačkové lanovky tady končí u horské chaty Steinermandl v nadmořské výšce 2.214 metrů. Zpět k horní stanici lanovky Zettersfeldbahn se spouštějí povětšinou červeně značené sjezdovky, kde si svižnou a sportovní jízdu vychutnají hlavně zdatnější sjezdaři.

Oblast Zettersfeld je však vhodná i pro méně zkušené sjezdaře. Těm stačí se od chaty Steinermandl vydat směrem na východ, do části Faschingalm. Zde se o dopravu stará sedačková lanovka Faschingalmbahn, kterou kopírují příjemné sjezdové tratě. Jejich profil je na lyžařských mapách označován modrou barvou. A protože jsou všechny zdejší sjezdovky vedeny nad hranicí lesa, každý si tu bude moci vybrat trať přesně podle jeho představ a schopností. Ve spodních pasážích jsou k dispozici i dva lyžařské vleky, na kterých budou moci své lyžařské dovednosti zdokonalovat ti nejmenší sjezdaři.

Hochstein

Jihozápadním směrem z města Lienz pak míří vzhůru, na vrchol Hochstein do nadmořské výšky 2.057 metrů, sedačkové lanovky stejnojmenného lyžařského areálu. I když nejde o nijak rozsáhlý lyžařský areál, může se pyšnit sjezdovkou, homologovanou pro závody FIS. Ti nejlepší sjezdaři si zde dokonce mohou zajezdit i na černě označené sjezdovce. Na cestě úplně nahoru, k horské chatě Hochstein Hütte, je potřeba dvakrát přesedat. Zpátky, směrem k městu Lienz, se sklánějí 2 červeně značené tratě. Ze střední stanice lanovky, která se nachází ve výšce jeden a půl kilometru nad mořem, vede zpět dolů i sáňkařská dráha. Lyžařský areál Hochstein tak mohou navštívit kupříkladu i rodiče s malými dětmi, kteří si chtějí na dovolené v okolí města Lienz užít jízdu na saních po udržované trati.

Profilově budou sjezdovky na vrcholu Hochstein vyhovovat spíše dobrým sjezdařům. A i když nejde o nijak rozlehlý lyžařský areál, při sjezdu z vrcholu Hochstein zpět do města Lienz překonají lyžaři celkové převýšení téměř 1.5 kilometru. Během jízdy urazí po sjezdovkách vzdálenost přesahující 7 kilometrů. Na rakouské poměry se sice nejedná o žádný gigantický lyžařský areál, ale rozhodně se nedá říci, že by si tady milovníci sjezdového lyžování nezajezdili.