Monterosa I

Nedaleko švýcarského Zermattu

Rozsáhlá lyžařská oblast, která je k nalezení na jižních svazích masivu Monte Rosa, leží nedaleko známého švýcarského lyžařského centra Zermatt. Hlavním lákadlem oblasti Monterosa jsou četné freeridové terény. Ty sem lákají příznivce lyžování ve volném terénu z celého světa. Díky své poloze a morfologii okolních svahů má však Monterosa někdy trochu problém se sněhem. V některých sezónách si zde mohou sjezdaři a další lyžaři užívat několikametrové příděly přírodního sněhu, a klidně rok na to se zde lyžuje většinou na sněhu technickém. A i když je oblast Monterosa Ski vyhlášená mezi příznivci lyžování ve volném terénu, i sjezdaři, snowboardisté a další jedinci, preferující upravené sjezdovky, si zde bezpochyby přijdou na své.

Poklidný areál

Krajina, která obklopuje sjezdovky lyžařského areálu Monterosa, je spíše nenápadná. Rozhodně nejde o žádnou továrnu na lyžování. Atmosféra v průběhu zimy a lyžařské sezóny je zde spíše komorní. To, že Monterosa není typickým alpským lyžařským střediskem, které je schopné obsloužit tisíce milovníků sjezdového lyžování najednou, z ní činí ideální destinaci pro zimní dovolenou všech lyžařů, kteří dávají přednost menším lyžařským areálům před velkokapacitními lyžařskými oblastmi. A i když se oblast Monterosa rozkládá celkem ve třech údolích, s daleko známější lyžařskou oblastí Tři údolí ve Francii, která je skutečnou továrnou na lyžování, má jen pramálo společného. Sjezdovky v Monterose leží mnohem dále od sebe a díky velkorysým prostorovým rozměrům se návštěvníci této lyžařské oblasti ani uprostřed hlavní lyžařské sezóny jen zřídkakdy setkávají s návaly na zdejších sjezdových tratích. Možnost jízdy ve volném terénu pak celkovou délku lyžařských terénů, kam se mohou v oblasti Monterosa lyžaři rozprchnout, ještě rozšiřuje.

Pestré lyžování

Protože se v Monterose lyžuje na profilově pestrých sjezdovkách, kde prudší úseky střídají mírné přejezdy po traverzu, lyžování se tady bude určitě líbit sjezdařů, kteří mají rádi pestrost a ideální sjezdovka v jejich pojetí často mění svůj profil. Sjezdaři, co rádi objevují neustále nové terény ke své jízdě, se budou v regionu Monterosa cítit jako v pozemském ráji.

3 souběžná údolí

Nejvýchodněji z celé oblasti Monterosa leží údolí Valsesia. Nástupním místem na lyžování je vesnička Alagna. Ta leží v nadmořské výšce 1.212 metrů. Odtud pak vedou lanovky směrem na vrchol Punta Indren až do výšky 2.971 metrů nad mořem. Údolí Valsesia je strmé a úzké a tvoří ostrou východní hranici celé oblasti Monterosa Ski. Další dvě následující údolí Gressoney a Ayas jsou pak daleko otevřenější a pestrost lyžařských terénů je v těchto místech také větší. Hlavním nástupním místem a současně styčným bodem lyžařské houpačky v údolí Gressoney je městečko Stafal. Lyžařským centrem ve třetím údolí Ayas je vesnička Champoluc. Obecně lze charakterizovat oblast jako pestrou a lyžařský výživnou, ovšem ve srovnání s dalšími italskými (a vlastně i alpským) lyžařskými středisky není pro každého.