Monterosa III

Infrastruktura

Z pohledu lyžařské infrastruktury jsou všechny skiareály oblasti Monterosa Ski dobře propojeným. Páteřní přepravní síť zde tvoří zejména moderní vysokokapacitní kabinové a sedačkové lanovky, které bezpečně a rychle dovezou lyžaře vzhůru na svahy. Vyskytuje se tu ale několik míst, kde je nutné při cestě napříč oblastí Monterosa z východu na západ či opačným směrem absolvovat několikasetmetrový přechod po svých. Tuto drobnost lze ale určitě oblasti Monterosa odpustit.

Sníh

Daleko větším problémem však někdy bývá, jak již bylo zmíněno v první části tohoto miniseriálu, sněhová nejistota. Ze severního směru je oblast Monterosa chráněna více než 4.000 metrů vysokými alpskými velikány. A tak bývají studené větry, přinášející sníh od severu, spolehlivě odkloněny. Počasí v této části Itálie tak nejčastěji ovlivňuje meteorologická situace z jižního směru, směrem od Janovského zálivu. Pokud se od moře přiženou mraky s dostatkem srážek, je možné se spolehnout na husté a vytrvalé sněžení. To pak do tohoto regionu Itálie přinese dostatek přírodního sněhu. Pokud je však Janovský záliv jak se říká na suchu, i zdejší svahy budou nedostatkem přirozeného sněhu postiženy. Na sjezdovkách jsou zdejší provozovatele obvykle schopni kompenzovat nedostatek přírodního sněhu sněhem technickým, ovšem terény pro freeride tu příroda vydala počasí na milost a nemilost.

Apres Ski

Co se apres ski týče, dostává oblast Monterosa pověsti poklidného a pohodového střediska. Turisté, kteří stráví náročný den na zdejších svazích, mohou dojít na občerstvení do několika horských chat. Typické stany s hlasitou hudbou a možností konzumace jak rychlého občerstvení, tak i nějakého toho drinku na kuráž, není možné v této části Itálie očekávat. V každé ze zdejších horských chat je možné si objednat typické italské pokrmy, jako jsou těstoviny, pizza nebo třeba lasagne. Spousta zdejších horských chat se také může pochlubit několika domácími a bezpochyby výtečnými specialitami.

Cesta z ČR

Dostupnost z České Republiky je poměrně dobrá. Nejrychlejší cesta z Prahy vede přes německý Mnichov kolem Bodamského jezera a Lichtenštejnska do italského města Como. Asi 30 kilometrů před centrem Milána se pak odbočí na západ. Lyžaři ujedou bezmála 1.000 kilometrů a na cestě obvykle stráví kolem 11 hodin.