Osttirol

Nedaleko Itálie

Rakouská lyžařská oblast Osttirol, která se do češtiny překládá jako Východní Tyrolsko, je k nalezení nedaleko hranice Rakouska s Itálií. Poměrně rozlehlá oblast Osttirol se rozkládá západním směrem od nejvyšší hory Rakouska Grossglockner. Zasahuje až k městu Lienz. Mezi příznivci sjezdového lyžování rozhodně nepatří region Osttirol k nejznámějším místům, kam se jezdí do Rakouska na lyže. Zdejší klientela vesměs zahrnuje lyžařem, kteří si chtějí užít především pohodové a klidné lyžování v resortech, kde není ani uprostřed hlavní lyžařské sezóny hlava na hlavě. Tito jedinci si právě ve Východním Tyrolsku mohou odpočinout od shonu a stresu všedních dní.

Skiareály

Největším lyžařským areálem oblasti Osttirol, jenž se rozkládá na západních svazích hory Grossglockner, je takzvaný Grossglockner Resort. Ten se nalézá mezi vesničkami Matrei in Osttirol a Kals am Grossglockner. Dalším, o poznání menším lyžařským areálem, je potom Sankt Jakob im Defereggental. Tento skiareál leží jen asi 5 kilometrů od italských hranic na konci údolí Defereggen. Několik menších lyžařských areálů se pak nachází nedaleko zdejšího největšího města Lienz.

Cesta

Do oblasti Osttirol je možné se z Prahy dostat dvěma způsoby. Ten rychlejší vede přes Plzeň, německé Řezno (Regensburg) a kolem Mnichova. Následně se pokračuje skrze hraniční městečko Kufstein a světoznámý Kitzbühel až do cílové oblasti. Druhou možností cesty do Osttirol je jet přes České Budějovice a rakouský Linec směrem na Salzburg. Odtud pak cesta směřuje do oblasti Pongau. V Pongau je možné se rozhodnout, zda budou turisté pokračovat na západ, směrem na Kaprun a Zell am See, nebo absolvují poslední část cesty podobně jako prvně jmenovaná trasa přes Německo. Anebo se mohou vydat na jih, směrem k jezeru Millstätter See. Odtud se následně pokračuje podél toku Drávy až do oblasti Osttirol. Vzdálenost od Prahy činí o něco málo více než 600 kilometrů. Celá trasa se dá zvládnout za dobu kolem 7 hodin.

Pestré lyžování

Lyžařská oblast Osttirol bude určitě vyhovovat všem sjezdařům, kteří nejsou příznivci agresivního a sportovně laděného lyžování. Líbit se tu bude jedincům, kteří rádi jezdí během svého pobytu v Alpách v různých lyžařských areálech. Ty v regionu Osttirol jsou od sebe vzdáleny několik málo desítek kilometrů. Při zakoupení společného skipasu s názvem Ski Hit si mohou sjezdaři vyzkoušet jízdu v každém z nich. Vlastnictví skipasu Ski Hit navíc opravňuje jeho držitele k lyžování i v údolí Mölltal a také v Ankogelu.

Největší skiareál

Lyžařský areál Kals – Matrei je největším skiareálem v celé oblasti Východního Tyrolska. Svým zaměřením bude vyhovovat zejména zdatnějším a zkušenějším jezdcům, kteří se vydali do Osttirol na lyžování. Sjezdovky skiareálu Grossglockner Resort, jnež je pojmenován po nejvyšší hoře Rakouska, která na tento sportovně laděný lyžařský areál ze severu shlíží, jsou ve své většině červeně značené. Jde tudíž o technicky náročnější tratě. Ti nejlepší sjezdaři pak mohou otestovat své lyžařské dovednosti na několika černých, náročných sjezdovkách.

Lyžařská houpačka

Tento lyžařský areál propojuje městečko Kals am Grossglockner přes vrcholovou stanici Cimaross s městečkem Matrei in Osttirol. Při nástupu na lyžování ve vesničce Kals je možné se vydat dvěma směry. Jeden z nich vede na již zmiňovaný vrcholek Cimaross. Vrchol Cimaross leží v nadmořské výšce 2.420 metrů. Druhou možností je pak jízda směrem ke Grossglockneru, na svahy vrchol Blauspitz.

Blauspitz

Nejvýše položená stanice lanovky na hoře Blauspitz se nachází ve výšce 2.320 metrů nad mořem, jen kousek od vrcholu. Vrchol leží ve výšce 2.575 metrů a zdejší lanovky končí jen několik desítek metrů odtud. Dvě na sebe navazující sedačkové lanovky vyvezou sjezdaři z Kals pod vrchol Blauspitz. Následně se před nimi otevírají černé, popřípadě červeně značené, sjezdovky. Z nich pouze jedna jediná přechází v oblasti mezistanice v technicky nenáročnou modrou trať. Lyžařský areál Blauspitz je tak typickým skiareálem, kde si v Osttirol užijí perfektní a svižné lyžování zejména zkušení sjezdaři.

Cimaross

Kabinové lanovky Kals I a Kals II vyvážejí v regionu Osttirol sjezdaře z Kals směrem na Cimaross. Spodní pasáže tohoto lyžařského areálu, který obsluhuje kabinová lanovka Kals I, se budou určitě zamlouvat méně zkušeným jezdcům. A také rodinám s malými dětmi. K dispozici je tu i dokonce sáňkařská dráha. Ta vede z mezistanice na vrchol Cimaross zpátky do Kals. Horní pasáže, kde dopravní obsluhu zajišťuje kabinka Kals II, pak budou dokonale vyhovovat nejen zkušeným a zdatným sjezdařům, ale také milovníkům lyžování ve volném terénu. Sjezd z Cimaross směrem na Kals je veden vysoko nad hranicí lesa po technicky náročných terénech. Milovníkům freeride lyžování umožňuje zvolit si svou trať na širokých zasněžených pláních. Je však třeba podotknout, že svahy v této části oblasti Osttirol jsou určené skutečně zkušeným sjezdařům.

Goldried

Další lyžařský areál v oblasti Osttirol Goldried nad obcí Matrei, jehož sjezdovky se vinou po západních svazích hory Cimaross a dalších postranních vrcholů, je o poznání přívětivější. Nabídka sjezdovek je zde skutečně různorodá a pestrá. Na své si tady přijde každý typ lyžaře. Dobří sjezdaři se budou při lyžování skvěle bavit v horních sektorech západního sjezdu z Cimaross. Tady jsou, podobně jako směrem na východ do Kals, k dispozici černé a červené sjezdovky. Méně zkušení jezdci a rodiče s dětmi se pak budou v části Osttirol nad vesničkou Matrei nejspíše zdržovat v lokalitě Goldried. Ta je charakteristická svými širokými sjezdovkami, vedenými skrze lesní průseky. Svým profilem odpovídají tratě areálu Goldried modrým a spíše lehčím červeným sjezdovkám. Až na výjimky se v oblasti Matrei starají o dopravu lyžařů pohodlné a moderní kabinkové a sedačkové lanovky. Ty dopraví lyžaře bezpečně a rychle vzhůru na zdejší svahy.

Sankt Jakob

Menší lyžařský areál v regionu Osttirol, nacházející se nad vesničkou Sankt Jakob im Defereggental, leží jen necelých 20 kilometrů vzdušnou čarou jihozápadně od lyžařského areálu Grossglockner Resort. Zdejší sjezdovky se kroutí na svazích nad vesničkami Matrei a Kals am Grossglockner. Prakticky veškeré sjezdovky skiareálu Sankt Jakob se vinou z vrcholu hory Grosser Lepples Kofl. Její vrchol leží v nadmořské výšce 2.820 metrů. Lyžařský vlek Almspitzlift tady vyváží příznivce sjezdového lyžování do nadmořské výšky 2.525 metrů. To je nejvýše, kam se dá v lyžařském areálu Sankt Jakob.

Kabinová lanovka s názvem Brunnalmbahn vyveze lyžaře z údolní stanice v Osttirol nedaleko Sankt Jakob, nacházející se ve výšce 1.400 metrů nad mořskou hladinou, do střední stanice Mittelstation. Ta byla postavena v nadmořské výšce 2.055 metrů. Odtud se pak sjezdaři mohou buď spouštět zpět dolů po černé sjezdovce, jež následně přechází v milosrdnější červenou. Tuto trasu si při lyžování užijí hlavně zkušení sjezdaři. Z Mittelstation je také možné pokračovat dále, směrem vzhůru. K vrcholu tady pokračuje sedačková lanovka Mooserbergbahn. Ta končí ve výšce 2.373 metrů nedaleko horské restaurace Moseralm. Tato oblast, která je kompletně situována nad hranicí lesa, bude vyhovovat méně zkušeným sjezdařů. Kombinace červeně a modře značených tratí, vedených po zasněžených pláních přímo pod vrcholem, tu vytváří ideální podmínky k pohodovému lyžování.

Vedle již zmiňované lanovky Mooserbergbahn, co dopravuje lyžaře z Mittelstation směrem vzhůru, mohou sjezdaři v západní části oblasti Osttirol sjezdaři využívat i sedačkovou lanovku Wildspitzbahn. Ta obsluhuje lyžařské terény s celkovým převýšením kolem půl kilometru. Sjezdovky zde nejsou nějak striktně značeny. A tak si zde budou moci dokonale zařádit příznivci lyžování ve volném terénu. Svou trasu zpět k nástupní stanici lanovky si budou moci volit jak po nenásilně skloněných partiích, odpovídajících svou náročností modrým sjezdovkám, tak i po prudších stráních s červeným charakterem. Přímo nad vesničkou Sankt Jakob je pak k dispozici i dětský vlek s příjemnou cvičnou loučkou. Pro začínající lyžaře jsou zde v provozu i dva kratší lyžařské vleky. Ty kopírují modře značené a nenáročné sjezdovky.

Lienzer Dolomiten

Menší lyžařské areály jsou pak k nalezení přímo u největšího města regionu Osttirol s názvem Lienz. V propagačních materiálech o Východním Tyrolsku jsou tyto dva skiareály obvykle označovány souhrnným názvem Lienzer Dolomiten. Lienz leží v jižní části oblasti Osttirol.

Zettersfeld

Ten větší ze zdejších areálů v této části regionu Osttirol leží severně od města Lienz. Nese název Zettersfeld. Ze severního okraje Lienzu tady kabinová lanovka Zettersfeldbahn vyveze lyžaře do nadmořské výšky 1.800 metrů. Horní stanice lanovky se nachází těsně nad hranicí lesa. Odtud pak mohou lyžaři pokračovat dále, směrem k vrcholu Schoberköpfl. Ten leží v nadmořské výšce 2.278 metrů. Vrcholová stanice pohodlné sedačkové lanovky tady končí u horské chaty Steinermandl v nadmořské výšce 2.214 metrů. Zpět k horní stanici lanovky Zettersfeldbahn se spouštějí povětšinou červeně značené sjezdovky. Zde si svižné a sportovní lyžování vychutnají hlavně zdatnější sjezdaři.

Oblast Zettersfeld je však vhodná i pro méně zkušené sjezdaře. Těm stačí se od chaty Steinermandl vydat směrem na východ, do části Faschingalm. Zde se o dopravu stará sedačková lanovka Faschingalmbahn. Lanovku kopírují příjemné sjezdové tratě. Jejich profil je na lyžařských mapách označován modrou barvou. A protože jsou všechny zdejší sjezdovky vedeny nad hranicí lesa, každý si tu bude moci vybrat trať přesně podle jeho představ a schopností. Ve spodních pasážích jsou k dispozici i dva lyžařské vleky, na kterých budou moci své lyžařské dovednosti zdokonalovat ti nejmenší sjezdaři.

Hochstein

Jihozápadním směrem z města Lienz pak míří vzhůru, na vrchol Hochstein do nadmořské výšky 2.057 metrů, sedačkové lanovky stejnojmenného lyžařského areálu. I když nejde o nijak rozsáhlý lyžařský areál v rámci Osttirol, může se pyšnit sjezdovkou, homologovanou k závodům FIS. Ti nejlepší sjezdaři si zde dokonce mohou zajezdit i na černě označené sjezdovce. Na cestě úplně nahoru, k horské chatě Hochstein Hütte, je potřeba dvakrát přesedat. Zpátky, směrem k městu Lienz, se sklánějí 2 červeně značené tratě. Ze střední stanice lanovky, která se nachází ve výšce jeden a půl kilometru nad mořem, vede zpět dolů i sáňkařská dráha. Lyžařský areál Hochstein tak mohou navštívit kupříkladu i rodiče s malými dětmi, kteří si chtějí na dovolené v okolí města Lienz užít jízdu na saních po udržované trati.

Profilově budou sjezdovky na vrcholu Hochstein vyhovovat spíše dobrým sjezdařům. A i když nejde o nijak rozlehlý lyžařský areál, při sjezdu z vrcholu Hochstein zpět do města Lienz překonají lyžaři celkové převýšení téměř 1.5 kilometru. Během jízdy urazí po sjezdovkách vzdálenost přesahující 7 kilometrů. Na rakouské poměry se sice nejedná o žádný gigantický lyžařský areál. Rozhodně se nedá říci, že by si tady, na jihu regionu Osttirol, milovníci sjezdového lyžování nezajezdili.