Ski Juwel Alpbachtal – Wildschönau

Ski Juwel

Tyrolská oblast Alpbachtal, situována na svazích stejnojmenného údolí, se po spojení s nedalekou oblastí Wildschönau nazývá jednoduše Ski Juwel. A ačkoliv nepatří tato rakouská lyžařská oblast mezi českými lyžaři k nejznámějším, určitě má tento malebný tyrolský region v západní části Rakouska co nabídnout každému lyžaři. Právě propojení údolí Alpbachtal s nedalekým Wildschönau dalo této oblasti současné velkolepé rozměry. Návštěvníci alpského regionu Ski Juwel tady najdou vše, co budou potřebovat pro dokonalou zimní dovolenou a skvělé zážitky z lyžování. Zkušenější sjezdaři, kteří mají rádi sportovně laděné tratě a svižnější jízdu, si budou moci užívat na technicky náročných sjezdovkách. A naopak rodiče, kteří s sebou vzali do Rakouska na lyže i své malé děti, budou moci trávit čas na rodinných sjezdovkách či na přívětivých dětských cvičných loukách.

Komornější lyžování i dnes

Oblast Alpbachtal si až do současnosti, v době gigantických továren na lyžování, zachovala stále žádanější charakteristicky spíše menšího lyžařského střediska. Svým propojením přes horu Schatzberg s oblastí Wildschönau však nabyla na rozměrech. Nyní se řadí k jedněm z největších lyžařských oblastí nejen v Tyrolsku, ale dokonce v celém Rakousku. Příznivci sjezdového lyžování se mohou těšit na více než 100 kilometrů pečlivě upravovaných a dobře značených sjezdovek.

Propojení přes obou hlavních skiareálů vesničku Inneralpbach, která leží v nadmořské výšce 1050 metrů, funguje znamenitě. Vzdálenost mezi údolní stanicí lanovky na Wiedersberger Horn, jež je vrcholem, po jehož svazích se vinou sjezdovky původního lyžařského střediska Alpbachtal, a lanovkou směrem na Schatzberg, který naopak oblast propojuje směrem na Auffach a Wildschönau sice není tak malá na to, a ji lyžaři s kompletní výbavou absolvovali pěšky. Skibus ovšem jezdí v pravidelných intervalech. Obvykle se na něj nečeká déle než pár minut. Lyžaři většinou stráví při přejezdu z jedné stanice ke druhé zhruba pět minut, což je určitě přijatelný čas.

Hlavně červené sjezdovky

Při pohledu na mapu sjezdových tratí v oblasti Ski Juwel Alpbachtal – Wildschönau je zřejmé, že zde převládají spíše technicky náročnější sjezdové tratě. Ty jsou v lyžařských mapách značeny červenou barvou. Začínající lyžaři a rodiče s dětmi pak obvykle cestují o něco dále od hlavních vrcholů Schatzberg a Wiedersberger Horn. V menších skiareálech, jako jsou ty nad obcí Niederau nebo u vesničky Reith im Alpbachtal, jsou často k dispozici přívětivější a vlídnější tratě než v hlavních lyžařských areálech.

Doprava

Všechny zdejší lyžařské areály jsou propojeny bezplatnými skibusy. Přemísťování mezi nimi je tak pohodlné a rychlé. Díky jen nedávno zprovozněnému propojení však není potřeba, kromě již zmíněné cesty mezi oběma údolími lanovkami, skibus v oblasti Alpbachtal – Wildschönau prakticky vůbec využívat.

Děti

I když má dospělým lyžařům oblast Ski Juwel Alpbachtal – Wildschönau určitě co nabídnout, místní provozovatelé sjezdovek se v poslední době stále více orientují i na dětskou klientelu. V obou lyžařských areálech, o které již bylo řečí dříve, se nacházejí sektory, ideální pro výcvik lyžování. K dispozici je zde i několik lyžařských škol a školiček. O velice vstřícném postoji k těm nejmenším lyžařům v oblasti Ski Juwel svědčí i skutečnost, že v několika lyžařských areálech tady mohou děti lyžovat kromě víkendu zdarma. Vítaným zpestřením pobytu v oblasti Alpbachtal – Wildschönau je i fakt, že ubytovaní hosté, disponující platnou návštěvnickou kartou, mají vstup do zdejšího aquaparku ve všední dny zdarma. Aquapark je v provozu ve vesničce Wörgl.