Monterosa II

Valsesia

Jak již bylo zmíněno v předcházející části miniseriálu, nejvýchodnější okraji lyžařské oblasti Monterosa Ski tvoří vesnička Alagna a údolí Valsesia. Z pohledu příznivců sjezdového lyžování z České republiky je tato oblast k našim hranicím nejblíže. Osobním autem z ČR je tak nejlépe přístupná. Nabídka sjezdovek však není v oblasti Valsesia nijak široká a obvykle slouží jako transportní segment do dalších částí lyžařského areálu Monterosa. Z vesničky Alagna vede vzhůru lanovka, která sjezdaře vyveze do stanice Pianalunga. Ta leží ve výšce 2.046 metrů nad mořem. Odtud pokračují další lanovky výše.

Nejvyšším bodem tohoto lyžařského areálu je sedlo Passo Salati, ležící v nadmořské výšce 2.971 metrů. Odtud je možné se na lyžích spustit zpátky k vesničce Alagna po černé sjezdovce, která v sektoru Pianalunga následně přechází v červenou trať. Zdejší sjezdové tratě vedou vysoko nad hranicí lesa. Jsou tak bezprostředně vystaveny vlivům počasí. Za krásného slunečného dne je tady možné prožít příjemný den lyžování. Ovšem kupříkladu v případě hustého sněžení či prudkého větru se tady může lyžování změnit spíše v utrpení.

Gressoney

Největší a také nejpestřejší lyžařský areál v oblasti Monterosa Ski tvoří sjezdovky nad vesničkou Stafal. Dolů do údolí Gressoney k obci Stafal je možné se dostat ze dvou směrů. První možností je sjezd ze sedla Passo Salati z východu. A pak také z Colle Bettaforca. Colle Bettaforca je vrcholem, spojujícím údolí Gressoney s údolím a Ayas.

Kromě povětšinou červených sjezdovek, na nichž se budou dobře cítit zkušenější a zdatnější jezdci, je možné si v oblasti Gressoney užít i zdejších nejlepších freeridových svahů. Na ně se dostanou lyžaři z Passo Salati, odkud je vyveze lanovka do nadmořské výšky 3.275 metrů na vrchol Indren. Odtud se pak mohou po freeridových svazích spouštět zpátky k mezistanici lanovky ze Stafalu na Passo Salati, do oblasti jezera Lago Gabiet. V údolí nedaleko vesničky Bieltschocke je k dispozici ještě jeden malý lyžařský areál. Ten je však určen spíše začátečníkům a rodinám s dětmi. Většina zdejších sjezdovek je ve srovnání s těmi v oblasti Stafal daleko kratší a profilově se řadí k modrým, technicky nenáročným sjezdovým tratím.

Ayas

Třetím údolím v oblasti Monterosa Ski, pokud se počítají od východu, je údolí Ayas. Zdejšími hlavními lyžařskými centry jsou vesničky Frachey a Champoluc. Dle mnohých znalců lyžování v oblasti Monterosa jde o údolí, odkud se naskýtají lyžařům nejkrásnější výhledy na blízké i vzdálenější alpské vrcholy. Právě odtud je vidět až na ikonický Matterhorn. Z některých míst skiareálu Ayas je za dobrého počasí možné dohlédnout až na nejvyšší horu Evropy, majestátnou Velkou Bílou Mont Blanc.

Vesničky Champoluc a Frachey propojují lanovkami přes vrchol Sarezza. Ten dosahuje nadmořské výšky 2.702 metrů. Vrcholová stanice lanovky na Sarezze je situována na jednom z postranních vrcholů hory Testa Grigia. Testa Grigia samotná šplhá do výšky 3.314 metrů nad hladinu moře. Podobně, jako v údolí Gressoney, i v Ayas jsou k dispozici kromě hlavního skiareálu ještě menší lyžařské areály. Ty však budou vyhovovat spíše začátečníkům a rodinnou pohodovou lyžovačku si tady užijí rodiče s dětmi. Sjezdaři, kteří již mají nějaké zkušenosti za sebou, se obvykle do těchto malých areálů, situovaných u vesniček Antagnod a Estoul nijak nehrnou. Turisty, kteří se však do oblasti Monterosa rozhodli vzít i své ratolesti a jejich ubytování leží někde v blízkosti Estoul nebo Antagnod, tady však mohou zažít příjemný den na lyžích.